Bilgisayar Uzmanlık Ltd.Şti. İstanbul 1987 Ana Sayfa   Program İndir   Özel Program   Hesaplarımız   İnsan Kaynakları   Destek & SSS   İletişim  

Bilgisayarınızın Windows'u Çökerse

EFES programı ne olur? Öncelikle bilgisayarınızın Windows’unun çökmemesini dileriz. Ama oldu ya, örneğin yakınlara yıldırım düşmesi, elektrik kesintisi veya  virüs bulaşması gibi bir sebepten, bilgisayarınızın Windows işletim sistemi çöktü ve bilgisayarınız çalışmaz hale geldi. Kullandığınız EFES programı ne olur?

Hiçbir şey olmaz: EFES programına hiçbir şey olmaz. Çünkü programı bilgisayarınıza kurmak için İnternet’ten indirdiğiniz program kuruluş dosyasının aynısı( sarı renkli, altın külçe simgeli ve setup.efes şeklinde başlayan dosya), programın kullanım lisansını satın aldığınız zaman size gönderilen USB anahtar bellek içine de konur. O dosya ile programı 1 dakikada tekrar kurarsınız.

Büyük kaybınız olur: Programı kullanarak bilgisayara kaydettiğiniz bilgilerin kaybolması size çok, ama çok büyük zarar verir. Riske girmemek için yapılacak şey çok basittir.

Tedbirli olun ve bilgilerinizi yedekleyin: Program kapanırken sizi yedek almanız için uyarır. Ve size ‘Şimdi yedeklemek ister misiniz?’ şeklinde soru sorar. Evet düğmesini tıkladığınızda, kaydettiğiniz bilgilerin son halini USB anahtar belleğe, hemen kopyalar. Zarardan uzak durmak bu kadar basittir.

Windows Çökerse Ne Yapmalısınız?

1)  Önce bilgisayarınızı tamir ettirin.

2)  Sonra satın aldığınız USB anahtar belleği bilgisayara takın ve USB bellekteki sarı renkli ve altın külçe simgeli

  setup.efes şeklinde başlayan program kuruluş dosyasını çalıştırıp programı kurun.

Windows 7 kuruluşu: Sarı renkli, altın külçe simgeli ve adı setup.efes şeklinde başlayan dosyayı sağ tıklayıp ‘Yönetici olarak çalıştır’ seçeneğini tıklatın. Arka arkaya karşınıza gelen ‘İleri’, ‘Kur’ ve ‘Son’ düğmelerini tıklayın.

Windows XP kuruluşu: Sarı renkli, altın külçe simgeli ve adı setup.efes şeklinde başlayan dosyasını sağ tıklayıp ‘Aç’ seçeneğini tıklayın. Arka arkaya karşınıza gelen ‘İleri’, ‘Kur’ ve ‘Son’ düğmelerini tıklayın.

Windows Vista kuruluşu: Sarı renkli, altın külçe simgeli ve adı setup.efes şeklinde başlayan dosyayı sağ tıklayıp ‘Yönetici olarak çalıştır’ seçeneğini tıklatın. Arka arkaya karşınıza gelen ‘İleri’, ‘Kur’ ve ‘Son’ düğmelerini tıklayın. Yani Windows 7 kuruluşu ile aynı.

3) Sonra EFES programını çalıştırın ve bilgilerinizin kayıtlı bilgilerinizi göremiyorsanız Servis >> Yedekleme ve Yedekten Geri Yükleme’ menü seçeneğine gidin. Ekranda karşınıza gelen düğmelerden ‘Yedeği geri yükle’ olanını tıklayın. Dikkatinizi çekiyorum, 'Yedeği geri yükle ' olan düğmeyi tıklayın. Program USB anahtar bellekteki yedek bilgileri yerine koyar. Birden fazla firma açtıysanız, her firma için yedeği geri yükleme işlemini tekrarlayın. Kaldığınız yerden işinize devam edin.

Gördüğünüz gibi bilgisayarınızın Windows’u çökerse, yedek aldıysanız korkulacak bir şey yok .

USB anahtar bellekte setup.efes dosyası yoksa: Programı satın aldığınızda size gönderilen USB anahtar bellekte sarı renkli, altın külçe simgeli ve adı setup.efes şeklinde başlayan dosya mutlaka vardır. Çünkü USB anahtar bellek size gönderilmeden önce içindeki program kuruluş dosyası çalıştırılarak kontrol edilir. Ama diyelim ki USB deki kuruluş dosyasını kaza ile sildiniz. Şimdi ne olacak?

Yedek kuruluş dosyası: Kuruluş dosyası USB anahtar bellekteki 'Araçlar' klasörüne de yedek olarak konur. Aman dikkat, yedek kuruluş dosyasını da silmeyin. Ama yedek kuruluş dosyasını da silerseniz ve ücretli destek isterseniz, uzaktan sizin bilgisayarınıza bağlanılır ve son sürüm program bilgisayarınıza tekrar kurulur. Ayrıca yeni kuruluş dosyası USB anahtar belleğe tekrar yerleştirilir.

Kolay gelsin.         i-destek at cesesa.com.tr          19 Temmuz 2012      İstanbul


ÇESESA Bilgisayar Ana Sayfa   Program İndir   Özel Program   Hesaplarımız   İnsan Kaynakları   Destek & SSS   İletişim